Lakberendezői vizsgamunkám

2021 tavaszán fejeztem be az OKJ-s lakberendezői tanfolyamot a Soter Line Oktatási Központban. Ebben a cikkben a vizsgamunkámat szeretném bemutatni, mivel szinte a teljes lakberendezői tervezési folyamatot végig kellett vennünk egy fiktív család számára, akik új lakásba költöznek, és számukra, az ő igényeik alapján és megfelelően kellett át- és kialakítani egy új életteret. Igaz, hogy ez egy fiktív „megrendelés” volt, de úgyanúgy bele kellett helyezednünk a „történetbe”, és én ezt a „sztorit” mesélem el, mintha így történt volna meg 😉

A kiindulási helyzet ez volt:

Építészeti adottság:

Adott egy Budapest budai oldalán, a Hegyvidék lábánál elhelyezkedő, a 90-es években épült társasház, földszinti lakása. Tégla építésű ház. A homlokzaton semmilyen módosítás nem megengedhető. Statikus szakvélemény szerint a lakáson belüli válaszfalaknak tartószerkezeti funkciójuk nincs. Vizesblokk a lakáson belül nem mozdítható. Fűtés távhővel érkezik. Lakás tervezésénél az OTÉK szabályok betartása alapkövetelmény.

Család modell:

30-as éveikben járó fiatal pár. Egy kislányuk van, aki most kezdi az iskolát. Szeretik a színeket, nincs kialakult stílusuk. Közel áll hozzájuk a modern, a skandináv és a vintage világa.

Tervezési program:

Nem hoznak semmit magukkal, mindent újonnan vesznek az új lakásba. Munkát nem hoznak haza, tehát dolgozó sarkot nem kell kialakítani. Szeretnek olvasni, zenét hallgatni, filmet nézni. Ezen szórakozások zónáit meg kell teremteni. A szüleiket kéthetente vendégül látják, ezért 6 főt le kell tudni ültetni az étkezőasztalhoz. Szeretik az amerikai konyhás nappali-étkező elrendezést. Nem ragaszkodnak a külön WChez. A fürdőszoba inkább walk-in zuhanyzós legyen, mint kádas. Külön hálószoba legyen a szülőknek, a kislánynak is külön szobája legyen. Mosogatógép legyen a konyhában, szeretik a szigetes elrendezést, de nem ragaszkodnak hozzá. Szülői hálóban legyen TV és internet kiállás.

a kiindulási alaprajz:

Az alaprajzból egyből látszott, hogy a bejárati ajtótól vagy jobbra vagy balra lévő két-két szoba egybenyitásával lehet kialakítani egy amerikai konyhás nappalit. Az egész klakás szinte 4 egyforma szobára osztott volt, egy feleslegesen nagy előtérrel, és igaz, külön wc-fürdővel, de mindkettő elosztása kicsi és nem túl parktikus.

Én végül – több variáció után – a 1-es szoba-konyha kettősét nyitottam egybe, a 3-as szobából lett a jóval kisebb szülői háló, és a 2-es szoba lett a gyerekszoba, jóval kisebb előszobával. Ennek több oka volt: egyrészt ez a két szobának volt külön-külön is normál méretű ablaka, és  – főleg – a gyerekszobánál nagyon fontos a minél több természetes fény. Mivel kisebb lett a szülői háló (korábbi 3-as szoba) így a leendő gyerekszobának is lett egy, az előszobából közvetlenül nyíló bejárata, úgy, hogy a szoba nem vesztette el téglalap formáját (ami a berendezés miatt célszerűbb forma). Továbbá szempont volt az is, hogy a korábbi használatban is ugyanott volt a konyha, mint ahol most én hagytam, így a vízvezeték és szennyvízelvezetést se kellett nagyon megbolygatni. A fürdő-wct én egybenyitottam, így megoldható lett a walk-in zuhanyzó is.

Átalakított alaprajz:

a berendezési alaprajz ez lett:

A következő kérdés az volt, hogy melyik lakberendezési stílust szeretnék a berendezésben viszontlátni.

Ehhez készítettem három moodbordot (hangulati táblát), és amikor kialakult a berendezési alaprajz, akkor annak és a sítlusoknak megfelelően három színes berendezési rajzot készítettem.

A három stílus: két skandináv és egy vintage stílus.

„természetes” skandináv

alapvetően világos, natur színeket használ: fehér, bézs, faszín, halvány pasztel árnyalatok, egyszerű, természetes formák és anyagok (nád, szövet, len, vászon, gyapjú, (natur) fa, minimális fém), sok zöld növény. Ezt szoktuk „letisztult skandinávnak” is hívni.

A „modern” skandináv

Jóval színesebb, élénkebb, vidámabb, kevésbé paszteles árnyalatokat használ. Sok a fa és a természetes anyag továbbra is, de már jóval több az üveg, fém, esetleg a műanyag is megjelenik. Szintén sok a zöld növény, a vászon, len használata. A formák inkább modernebbek, szögletesebbek, lendületesebbek, mint a letisztult/természetes skandináv stílusban. Ez jobban megfelel egy modern városi fiatal családnak, míg a természetes skandináv jobban beleillik egy vidékibb/családi házas milliőbe.

Vintage stílus:

A vintage lényege, hogy még az is kicsit használtnak tűnik, ami vadonatúj, a”kopottas jelleggel” „patinát” adva a használati tárgyaknak, ezzel egy meleg, barátságos, de kicsit ódon, „nagyis” hangulatot csempészve még egy mai lakásba is. Kifejezetten nőies stílus, ha lehet ilyet modani egy stílusra. Sok kiegészítő, dekortárgy, amelyek még akár enyhe zsúfoltságot is előidézhetnek. Alapvetően pasztel színeket használ, de megjennek az erősebb vörösek, barnák, bordók, de sose nagy felületen. Szereti a csipkét, a könnyed anyagokat, a bronzot, kopottas fát, a régi vagy régies kiegészítőket, a dekupázsolt dísztárgyakat és az újrafestett régebbi bútorokat.

Végül fenti hármasból a modern skandináv győzött, mivel a vintage túl nőies volt a házaspár férfi tagjának, viszont  mindkettőjük a természetes skandináv stílust túl „színtelennek” tartották, így a modern skandináv jó középút lett a színes, de mégis visszafogottabb, ugyanakkor kifejezetten praktikus, családias környezet kialakításához.

Minekutána meglett a stílus, a lakásátalakítási tervek és a berendezési terv is, elkészülhettek a

műszaki tervek is (világítás, víz- és fűtés kiosztás, burkolási tervek az anyagszükségletekkel)

A vizsga anyag része volt még a falnézetek elkészítése is, illetve egy komplett konszignációs lista összeállítása: szaniter, világítás, kereskedelemben beszerezhető bútorok és egyedi gyártásű bútorok pontos listájával. Mivel ez kb 30 oldal lett, ezt most ide nem tenném be, csak pár oldalt „kóstolónak”, hogy mire is gondoljunk, ha ez kerül szóba.

falnézetek

konszignációs listák

És végül a „hab a tortán”, a látványtervek:

A kivitelezés itt nem volt már feladat, de egy igazi, „teljeskörű megbízás” esetén mindenezek után végig kell gondolni, hogy milyen munkálatok lesznek, azoknak mi a megfelelő technológiai sorrendje, mit mikorra kell biztosítani a szakembereknek, és főleg kik lesznek a kivitelezők. Mert megfelelő minőségben dolgozó kivitelezőket manapság kincs találni. És ez a harmadik legfontosabb pillére egy építkezésnek vagy felújításnak a lakberendező és kiviteli tervezés mellett. Ha mindhárom láb megvan, akkor nem fog felborulni a „szék”, ha valamelyik hiányzik, akkor billen minden, és kezdődik az „őrület”. De ebben tudunk segíteni, ezért tartottam és éreztem már az iskola alatt is elképesztően fontosnak, hogy egy jó lakberendezőnek képben kell lennie a megvalósítás terén is, hisz hiába vannak jó és frappáns vagy egyedi ötletei, ha azt nem tudja elmondani a kivitelezőnek, vagy akkor derül ki, hogy megvalósíthatatlan vagy sokszorosába kerül annak, mint amit szánnak rá. Vagyis alapvető elvárás, hogy a kivitelezés részére is legyenek eszközei, megoldásai.

Fenti vizsgamunka jó 3 hónapnyi munkámba került, de megérte, mert így összeállt a „rendszer”, köszönettel a tanáraim segítségének is. 🙂

 

Ha neked is szükséged lenne egy jó kivitelező csapatra és/vagy lakberendezőre, akkor keress bizalommal emailen vagy telefonon.

 

 

 

 

 

Legújabb projektek

Látványterv készítése egy városi, kétszintes lakás eladáshoz

  2023 őszén kaptam a felkérést, hogy segítsek egy városi lakás eladásában egy látványterv elkészítésével. A lakást felújították,de nem akarták berendezni,így maradtak a falak fehérek és igazán így nem érvényesültek a fotók, ráadásul az emeleti lakrész még...

Egy fürdőszoba megújulása

Egy fürdőszoba megújulása2021 tavaszán kaptam a felkérést, hogy segítsek az egyik ismerősömnek megtervezni a fürdőszobáját, mert elakadt a csempeválasztásnál és az elrendezésnél, és egyben kért egy látványtervet is a különböző variációkról. A korábbi fürdőszobát és a...

Írj nekünk!

Személyes tanácsadás, időpont egyeztetés, érdeklődés

+36 30 350 4362

Miben segíthetünk?